2012. március 23., péntek

November 28.





Reggeli imádság az Olajfák-hegy tetejéről, Óváros irányában a szálloda ablakából a 87-es zsoltárt – hálaadás Siónért, a népek anyjáért – imádkoztam nemzetemért és családomért. Ahogy Rami szokta mondani – ez megint egy szép nap.

Szent hegyekre vetette alapjait, 2mert szereti az Úr; Sion kapui kedvesebbek, mint Jákob bármely hajléka. 3Dicső dolgot hirdet rólad (az Úr), te, Isten városa! 4"Rahabot és Bábelt azok közé sorolom, amelyek tisztelnek engem. Lám, a filiszteusok, a tírusziak és Etiópia népe mind benne születtek. 5De Sionról ezt mondják majd: Anyánk! Mert mindegyik benne született." Maga alapította, a Fölséges. 6Az Úr számba veszi a népeket: Mind benne születtek. 7És a fejedelmeket is följegyzi közöttük: Mindegyiknek benned a hajléka.

Bethlehem - (Kenyér Háza)

Betlehem ciszjordánia északi részén található, ez már az Izrael által 1967-ben, a hatnapos háborúban megszállt területekhez tartozik. Palesztinok lakják keresztény és muszlim hívők, de ez még a biztonságosnak mondható területek közé tartozik. Ciszjordániát egyébként West Banket az-az Nyugati partnak nevezik a Jordántól nyugatra helyezkedő terület miatt. Ciszjordánia nélkül Izrael 15km-es vékony sávra korlátozódna a Földközi-tengertől. Betlehemet és Jeruzsálemet - holott egybe épült - elválasztja egymástól egy betonfal és egy katonai ellenőrző pont. Az ellenőrzéskor felszállt két csőre töltött fegyveres a buszra, végignéztek minket és távoztak. Jó hangulatnak nyoma sem volt. A fal betlehemi oldalán arab graffitik jelzik a palesztinok véleményét. Az Ariel Sharon által 2002-2004 között emelt fal kb 8 méter magas szabályos időközönként, lőtornyok törik meg a szögesdróttal és reflektorokkal felszerelt kerítést. Dermesztő a látvány a megváltó városában, aminek Dávid király is szülötte. Ez a városka is nagyjából ugyanazok kezén fordult meg, mint oly sok másik hely a környéken - az egyiptomi fennhatóságot római követte, majd a bizánci a keresztesektől az ottománok foglalták el, majd különböző muszlim törzsek irányítása alá tartozott; végül jöttek a britek, most pedig ez a furcsa izraeli-palesztin fennhatóság.


Rami azt mondja az öngyilkos merénylők miatt építették a falat és vitathatatlan, hogy azóta a merényletek szinte eltűntek Jeruzsalem utcáiról. Betlehemnek negyvenezer lakója van és elég nagy a szegénység a bevételek csak a turizmusra épülnek. Rami egyébként nem jöhetett velünk ezért egy Gabi nevű román hölgy vezet minket. Elmondja itt 350$ a minimál bér Jeruzsalemben 1200$! Több nagyváros van körbevéve fallal, mintegy 500km hosszúságban, a fal kilométere 2millió$-ba került. Véleményem szerint ennyi pénzből felzárkóztathatták volna Ciszjordániát. Keresztény házakon Szent György vagy kereszt látható. Az egyik kereszteződésben áll már a karácsonyfa. Jó lenne, ha a politika generált falak ledőlnének és nem a megosztott Berlinre emlékeztetne minden.


Gabi a betlehemi idegenvezetőnk
palesztin graffitik

 a fal



palesztinok véleménye a falon




áll már a karácsonyfa


Szent György a keresztény ház falán

itt is keresztények laknak

 
Pásztorok mezeje

Az angyal itt adta hírül a pásztoroknak Jézus születését. Pásztor barlangok fölé az 1950-ben épült templom ferencesek kezében van. Lementünk a barlangba a mennyezeten fekete korom hirdeti a több ezeréves múltat. László atya karácsonyi éneket tanít nekünk, majd a templomban szintén éneklünk.


Pásztorok mezeje

pásztor barlang


a csoport


Születés temploma

A templomban az Alázat Kapuján keresztül jutunk. Befalazták az eredeti bejáratot, hogy lovakat ne tudjanak bevinni. Kereszténység kezdetétől fogva tisztelet övezi az itt található születés barlangját. Elsőként a mártír Szent Jusztin i.sz. 160-as írásában találjuk annak bizonyítékát, hogy a városban Krisztus szülőhelyeként egy barlangot tiszteltek.  326-ban Konstantin római császár elrendelte, hogy ezen a helyen építsenek egy templomot, melyet 530-ban Jusztiniánus újjá építtetett. A későbbiek folyamán a keresztesek felújították a templom belsejét, de az ottomán időkben a márvány nagy részét ellopták. 1852-ben a templom római katolikus, az örmény és a görögkeleti egyház együttes felügyelete alá került, míg a Születés barlangját a görögök gondozzák.

Alázat Kapuja

Születés templom
eredeti mozaik i.sz 326

születés templom
 
születés templom

születés barlang lejárata


születés helye
 

László atya

Itt lényegében egy templom együttes van, aminek része Szent Katalin ferencesrendi templom és mellette található Szent József kápolna és Aprószentek Kápolnája. Ahogy egyre közelebb lépdelünk a születés barlangjához az 1500 éves templomon keresztül az ember lélegzete akadozik és bizsereg. Születés helyét egy csillag jelzi és mély tisztelet. László atya elmélkedik a megváltó születéséről a Lukács evangéliumából meghallgatjuk a születés történetét – Lukács evangélium 2-ik fejezetét
 
1Történt pedig azokban a napokban: Rendelet ment ki Augusztusz császártól, hogy írassék össze az egész földkerekség. 2Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriát Kvirínusz kormányozta. 3El is ment mindenki, hogy összeírják, mindenki a maga városába. 4Fölment tehát József is Galileából, Názáret városából Júdeába, Dávid városába, amelyet Betlehemnek hívnak, mert Dávid házából és nemzetségéből való volt, 5hogy összeírják Máriával, eljegyzett feleségével, aki áldott állapotban volt. 6Amikor ott voltak, eljött az ideje, hogy szüljön, 7és megszülte elsőszülött fiát. Pólyába takarta és jászolba fektette, mert nem kaptak helyet a szálláson. 8Azon a vidéken pásztorok tanyáztak, és őrizték nyájukat az éjszakában. 9Egyszer csak ott termett mellettük az Úr angyala, és az Úr fényessége körülragyogta őket. Nagy félelem vett erőt rajtuk. 10Az angyal ezt mondta nekik: "Ne féljetek! Íme, nagy örömet hirdetek nektek, melyben része lesz az egész népnek. 11Ma született nektek az Üdvözítő, az Úr Krisztus, Dávid városában. 12Ez lesz a jel számotokra: találni fogtok egy kisdedet pólyába takarva és jászolba fektetve." 13Ekkor azonnal mennyei sereg sokasága vette körül az angyalt, és dicsérte Istent: 14"Dicsőség a magasságban Istennek,és a földön békesség a jóakaratú emberekben!" 15És történt, hogy amikor az angyalok visszatértek tőlük a mennybe, a pásztorok így szóltak egymáshoz: "Menjünk át Betlehembe, és lássuk azt a dolgot, ami történt, s amelyet az Úr hírül adott nekünk." 16Elmentek tehát sietve, és megtalálták Máriát és Józsefet, és a jászolban fekvő kisdedet. 17Amikor meglátták őket, elhíresztelték azt, amit a gyermek felől hallottak. 18És mindnyájan, akik hallották, csodálkoztak azon, amiről a pásztorok beszéltek nekik. 19Mária pedig megjegyezte mindezeket a dolgokat, és el-elgondolkodott rajtuk szívében. 20A pásztorok pedig visszatértek, magasztalták és dicsérték Istent mindazokért a dolgokért, amiket hallottak és láttak úgy, ahogy megmondták nekik. 21Amikor elérkezett a nyolcadik nap, hogy körülmetéljék a gyermeket, a Jézus nevet adták neki, úgy, amint az angyal nevezte, mielőtt anyja méhében fogantatott. 

Örvendetes olvasó – akit te, Szent Szűz a világra szültél – titkát imádkozta a csoport. Átsétáltunk Aprószentek és Szent Jeromos kápolnájába. Szent Jeromos itt remetéskedett 35 évig és ő fordította arám és görög nyelvről latinra a Bibliát. Itt miséztünk és karácsonyi énekeket énekeltünk. Kegyelmekben gazdag órák voltak. Betlehemben ebédeltünk majd olajfából készült iparművészeti ajándéktárgyakat vásároltunk. Jeruzsalem felé vettük az irányt az ismert procedúra következett a falnál. 




aprószentek sírja

mise a kápolnában
mise a kápolnában

Szent Katalin templom
Betlehem a Születés templom előtti tér
iskola Betlehemben
visszatérés Jeruzsálembe

ami elválaszt


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése